Spring hovednavigationen over

Nye advokater


Mathias Ringby Andersen
, Gorrissen Federspiel Advokatpartnerselskab, København, 17/5 2022.

Christian Møller Andreasen, Accura Advokatpartnerselskab, Hellerup, 16/5 2022.

Bergthor Bergsson, DLA Piper Denmark Advokatpartnerselskab, København, 2/5 2022.

Jeanette Brauer, Sagførernes Advokatinteressentskab, Risskov, 16/5 2022.

Siv Eldon, Novo Nordisk A/S, Bagsværd, 16/5 2022.

Bettina Flittner, ESL - Ejendoms- og Servicefunktionærernes Landssammenslutning, Vanløse, 16/5 2022.

Jonas Anker Frederiksen, HjulmandKaptain Advokatpartnerselskab, Frederikshavn, 2/5 2022.

Christopher Gregers Halling, Vestas Wind Systems A/S, Aarhus, besk af 1/9 2008, udl. 9/5 2022.

Melissa Lee Jakobsen, DI, København, 2/5 2022.

Mathias Møller Jensen, Accura Advokatpartnerselskab, Hellerup, 3/5 2022.

Nikolaj Præstegaard Jensen, Holst Advokater, Advokatpartnerselskab, Aarhus, 17/5 2022.

Katrine Møller Kjeldsen, Dahl Advokatpartnerselskab, Aarhus, 16/5 2022.

Mathias Møller Kristensen, Advokatanpartsselskabet Thorninger, Ringkøbing, 6/5 2022.

Line Vendelbo Kudsk, Penta Advokater A/S, Vejen, 9/5 2022.

Martin Lomholdt, Bjerrehuus Advokater Advokatanpartsselskab, København, 2/5 2022.

Simon Nygaard Lyngdorf, Elmann Advokatpartnerselskab, København, 17/5 2022.

Johan Rathlau Møller, TVC Advokatfirma P/S, Åbyhøj, 17/5 2022.

Philip David Dolan Møller, Advokatfirmaet Jan Schneider, Aarhus, 2/5 2022.

Philip Jauernik Petersen, Brunse Mæhlisen Advokatfirma, Hørning, 17/5 2022.

Jacob Ravn, Dansk Erhverv, København, 16/5 2022.

Andreas Selzer, Accura Advokatpartnerselskab, Hellerup, 29/4 2022.

Sophie Strange, Dansk Erhverv, København, 17/5 2022.

Sophie Toft, Poul Schmith/Kammeradvokaten I/S, København, 2/5 2022.

Birgitte Louise Wad, Danmarks Restauranter & Cafeer, København, 16/5 2022.



Nyt job


Anne Frederikke Abildtrup
fra LEAD Advokatpartnerselskab, København til 360 Law Firm Advokatpartnerselskab, København.

Alexander Bergmann fra Advokatpartnerselskabet Foldschack, Forchhammer, Dahlager & Barfod København til DreistStorgaard Advokater A/S, Køge.

Rie Matilde Bjørkmann fra Fagligt Fælles Forbund (3F), København til Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH), København.

Louise Bornø fra SIRIUS advokater I/S, København til Bruun & Hjejle Advokatpartnerselskab, København.

Henning I Grund Bøgesvang fra LEO Pharma A/S, Ballerup til Tryg Forsikring A/S, Ballerup.

Ninna Faurby Christensen fra Bech-Bruun Advokatpartnerselskab, København til Vækstfonden, Hellerup.

Camilla Cuculiza fra NJORD Law Firm Advokatpartnerselskab, København til Plesner Advokatpartnerselskab, København.

Anne Sørup Dahl fra Alm. Brand Forsikring A/S, København til AP Pension Livsforsikringsaktieselskab, København.

Christine Danielsen fra Bupa Denmark Services A/S, København til Alm. Brand Forsikring A/S, København.

Katja Vejhe Djurhuus fra Bird & Bird Advokatpartnerselskab, København til Widex A/S, Lynge.

Peter Glud Falborg fra Molt Wengel Advokatpartnerselskab, København til NCC Danmark A/S, Søborg.

Morten Gahrn fra Kromann Reumert, København til Bech-Bruun Advokatpartnerselskab, København.

Jan Stephan Gloggengieser Gam fra Flyvebranchens Personale Union, Valby til Finanssektorens Arbejdsgiverforening, København.

Rikke Nygaard Grav fra Plesner Advokatpartnerselskab, København til Accura Advokatpartnerselskab, Hellerup.

Louise Lindrup Grunnet fra Holst, Advokater Advokatpartnerselskab, Aarhus til Normal A/S, Skanderborg.

Cecilie Ekstrøm Bjerge Hansen fra Rambøll Danmark A/S, København til LB Forsikring A/S, København.

Patrick Hansen fra GlobalConnect A/S, København til ISS Facility Services A/S, Søborg.

Søren Hoffmann fra H. Lundbeck A/S til Novo Nordisk Fonden, Hellerup.

Sophie Rex Hultquist fra Aalborg Portland Holding A/S, København til Genmab A/S, København.

Marianne Lund Jensen fra LB Forsikring A/S, København til BEC Financial Technologies AMBA, Roskilde.

Sarah Klaper fra Vækstfonden, Hellerup til Gorrissen Federspiel Advokatpartnerselskab, København.

Helle Nørby Kristensen fra Bruun & Hjejle Advokatpartnerselskab, København til A.P. Møller Holding A/S, København.

Line Buchhardt Marcussen fra Kromann Reumert, København til Novo Nordisk A/S, Bagsværd.

Kasper Berg Nielsen fra Poul Schmith/Kammeradvokaten I/S, Aarhus til Gorrissen Federspiel Advokatpartnerselskab, Aarhus.

Mathias Staugaard Nielsen fra Poul Schmith/Kammeradvokaten I/S, Aarhus til DI, Risskov.

Anders Kjær Dybdahl Pedersen fra Poul Schmith/Kammeradvokaten I/S, København til SIRIUS advokater I/S, København.

Martin Rothe fra Németh Sigetty Advokatpartnerselskab, København til Mazanti-Andersen Advokatpartnerselskab, København.

Philippa Amalie Preskou Rudolph fra Plesner Advokatpartnerselskab, København til Novo Nordisk A/S, Bagsværd.

Peter Klint Skakun fra Bech-Bruun Advokatpartnerselskab, København til Dansk Industri, København.

Helene Grarup Smidt fra HK Danmark, København til DM (Dansk Magisterforening), Frederiksberg.

Peter Steen Stenholm fra Dansk Industri, København til EjendomDanmark, København.

Natalia Stolbova fra Nykredit Realkredit A/S, København til Bech-Bruun Advokatpartnerselskab, København.

Kirsten Lykke Therkelsen fra LRP I/S, Horsens til Taurus Ejendomsadministration, Aarhus.

Tobias Thomsen fra Bruun & Hjejle Advokatpartnerselskab, København til Kromann Reumert, København. 

Nikolaj Wessel Tromborg fra Leoni Advokater Advokatpartnerselskab, Viborg til Bech-Bruun Advokatpartnerselskab, København.

Nikolai Villumsen fra Highbridge Advokatanpartsselskab, København til Danske Bank A/S, Lyngby.



Flytninger (firmaer)


Advokat Thjelle Ehrenskjöld
fra Christiansholmsvej 36, Klampenborg til Nygårdsvænget 15, Hørsholm.

Advokatfirmaet Flemming Heegaard fra Røjelskær 15, Holte til Frydenlundsvej 30A, Vedbæk.

Advokatfirmaet Viuff & Bilde Jørgensen fra Danmarksgade 18, Fredericia til Vendersgade 26 E, Fredericia.

Clea Advokatfirma/v/Advokat Allan Østergaard Sørensen fra St Blichers Vej 12, Ringkøbing til Nupark 51, Holstebro.

Hans Fogtdal advokatfirma fra Jægersborg Alle 1, Charlottenlund til Strandvejen 100, Hellerup.

NP Advokater ApS fra Strandgade 4, København til Langebrogade 1, København.

Peter Steen Hansen Advokatanpartsselskab fra Toldbodgade 57, København til Sankt Annæ Plads 7, København.

Råd til Advokat ApS fra Perlegade 17, Sønderborg til Kongensgade 2, Christiansfeld.

Thomas Martin Advokatanpartsselskab fra Bredgade 3, København til Landemærket 3, København.

Vangsted Advokater v/ Helene Vangsted Hoffmann fra Rustenborgvej 7, Lyngby til Toldbodgade 55, København.



Ændring af firmanavn


Thomas Martin Advokatanpartsselskab
ændrer navn til Thomas Thorup Law Adv. ApS, København.



Udleverede beskikkelser


Christina Andersen
, Nordic Solar A/S, Hellerup, besk. af 3/2 2014, udl. 29/4 2022.

Mads Bang-Christensen, Energi Danmark A/S, Aarhus, besk. af 1/2 2011, udl. 21/4 2022.

Helle Hjorth Bentz, Dansk Sygeplejeråd, København, besk. af 3/8 1992, udl. 4/5 2022.

Ditte Nordkild Berner, Poul Schmith/Kammeradvokaten I/S, Aarhus, besk. af 1/9 2017, udl. 1/5 2022.

Christine Fly Bjerregaard, Hovmøller & Thorup Advokatpartnerselskab, Aalborg, besk. af 1/9 2017, udl. 1/5 2022.

Björn Andreas Brügger, Bech-Bruun Advokatpartnerselskab, Aarhus, besk. af 1/2 2018, udl. 1/5 2022.

Fikret Filikci, Fagligt Fælles Forbund (3F), København, besk. af 13/12 2021, udl. 16/5 2022.

Josephine Bloch Jensen, DLA Piper Denmark Advokatpartnerselskab, København, besk. af 6/8 2019, udl. 1/5 2022.

Josephine Skjoldmose Knop, Poul Schmith/Kammeradvokaten I/S, København, besk. af 2/9 2019, udl. 4/5 2022.

Christian Persson Larsen, Plesner Advokatpartnerselskab, København, besk. af 2/9 2016, udl. 12/5 2022.

Camilla Mølgaard Meding, Advokatfirmaet Velbæk Mouridsen Advokatanpartsselskab, Risskov, besk. af 21/11 2014, udl. 1/5 2022.

Rasmus Horskjær Nielsen, Andel Holding A/S, Svinninge, besk. af 24/10 2013, udl. 21/4 2022.

Jeppe Rovsing Bang Pedersen, BI Holding A/S, København, besk. af 12/11 2019, udl. 1/5 2022.

Matias Nørtoft Popp, Orifarm Group A/S, Odense, besk. af 12/10 2020, udl. 21/4 2022.

Anders Sten Rasmussen, Claus Sten Rasmussen Advokatanpartsselskab, Egtved, besk. af 11/2 2016, udl. 29/4 2022.

Stephan Margaard Svendsen, Topdanmark Forsikring A/S, Ballerup, besk. af 25/11 2020, udl. 21/4 2022.

Mette Søderlund, Nets Denmark A/S, Ballerup, besk. af 16/8 2010, udl. 9/5 2022.

Christian Taksøe, Bruun & Hjejle Advokatpartnerselskab, København, besk. af 1/2 2017, udl. 29/4 2022.

Maria Winther, H. Lundbeck A/S, Valby, besk. af 8/1 2001, udl. 29/4 2022.



Deponeringer


Julie Claire Hoffmeyer Aackermann
, København – 1/4 2022.

Benjamin Nørup Agerholm, Horsens – 1/5 2022.

Signe Andersen, København – 26/4 2022.

Gregers Axel Blichfeldt, Holbæk – 25/4 2022.

Carsten Breum, Søborg – 1/5 2022.

Bjørn Groth-Andersen, Dragør – 19/4 2022.

Jacob Grubbe, Åbenrå – 30/4 2022.

Pinar Gökcen, København – 6/5 2022.

Gry Hamborg, Frederiksberg – 30/4 2022.

Mikkel Isager-Sally, København – 1/5 2022.

Nicolai Michael Johnsen, København – 30/4 2022.

Christian Sonnefeld Jørgensen, Charlottenlund – 29/4 2022.

Søren Ole Knudsen, Svendborg – 6/5 2022.

Niels Krarup, København – 3/5 2022.

Peter Holm Larsen, Hellerup – 11/4 2022.

Philip Bennet Lassen, Højbjerg – 7/2 2022.

Frederik Madsen, Valby – 1/5 2022.

Karl Amiri Melchior, Valby – 7/4 2022.

Anders Mikkelsen, Aalborg – 1/5 2022.

Jens Meinert Dehn Paulsen, Nuuk – 21/4 2022.

Rasmus Dernburg Petersen, Herning – 30/4 2022.

Thomas Bjørn Roldskov, Aarhus – 1/5 2022.

Carina Persson Schmidt, Kolding – 23/4 2022.

Lasse Strøm, Birkerød – 27/4 2022.

Simone Sulkjær, Holbæk – 22/4 2022.

Hannibal Busack Søberg, Hellerup – 16/3 2022.

Lea Kolmos Weis, København – 1/5 2022.

George Philip Wenning, Frederiksberg – 26/4 2022.

Katia Østergaard, Frederiksberg – 1/5 2022.

 

 

Møderet for landsret


Morten Malling Anker-Møller
, Åbyhøj – 20/4 2022.

Betina Boysen, København – 5/4 2022.

Joe Domino, Kolding – 17/5 2022.

David Kjær Hermansen, Aarhus – 29/4 2022.

Kristian Dahl Holdt, København – 8/4 2022.

Jeppe Ipsen, Aarhus – 27/4 2022.

Line Gritt Boel Jensen, København – 5/5 2022.

Peter Stoltz Nielsen, Thisted – 12/4 2022.

Rasmus Lund Petersen, Aarhus – 3/5 2022.

Joakim Pitt Winther, København – 10/5 2022.




Møderet for højesteret


Morten Achilles Bruus
, Hellerup – 11/5 2022.

Regitze Aalykke Hansen, København – 16/5 2022.

Mads Kjeldsted Jensen, Haslev – 6/5 2022.

Peter Klitgaard, København - 11/5 2022.

Kristian Haagen Larsen, Åbyhøj – 5/5 2022.

Jens Larsen, Frederiksberg – 6/5 2022.

Simon Mejlholm, Hjørring – 16/5 2022.

Jesper Nørgaard, København – 22/4 2022.



Døde

Jørgen Lykkegård, København – 7/5 2022.