Verden – og i samme takt kriminalitet, forandrer sig med voldsom hast, og der er brug for nye metoder til at forstå, forklare og bekæmpe kriminalitet videnskabeligt. Sådan lød nogle af de indledende ord til åbningen af det nye forskningscenter Copenhagen Centre for Criminology (CCC) på Københavns Universitet, der fandt sted 15. januar.
Her blev det understreget, at kriminologi ikke kun handler om statistik, men også om at skabe en platform for samarbejde, hvor forskellige aktører kan arbejde sammen om at bekæmpe og forebygge kriminalitet.
Danmark har i mange år haltet bagefter, når det gælder den samlede forskningskapacitet på området. Det nye Copenhagen Centre for Criminology (CCC) har nu som mål at ændre dette, lyder det i en pressemeddelelse.
”Vi har brug for mere viden om, hvordan kriminalitet opstår, hvordan den bekæmpes, og hvordan retssystemet fungerer i praksis – både i Danmark og globalt,” siger Mikkel Jarle Christensen, en af initiativtagerne til centret, og fortsætter:
”Ved at samle ressourcerne i ét center kan vi stimulere ny forskning i det, der foregår på de danske gader og i fængslerne, på nye digitale platforme, og i hvordan danske kriminalitetsmønstre hænger sammen med bredere globale tendenser."
CCC er resultatet af et bredt samarbejde mellem forskere fra forskellige discipliner. Centret samler mere end 30 forskere fra både Det Juridiske Fakultet og Det Samfundsvidenskabelige Fakultet og er det første af sin slags i Danmark. Forskningen spænder over en lang række emner – fra digital kriminalitet og ungdomskriminalitet til miljøkriminalitet og transnational kriminalitet. Centrets forskning omfatter også indsatser rettet mod bekæmpelse af disse kriminalitetsformer og håndhævelse af straf.
”Det, der gør CCC unikt, er, at centret kombinerer juridisk og samfundsvidenskabelig ekspertise på nye måder. Det gør os i stand til at skabe ny viden om kriminalitet, straf og retssikkerhed, som både er videnskabeligt solid og praktisk anvendelig,” siger Vibeke Koushede, dekan ved Det Samfundsvidenskabelige Fakultet.
Konkret kriminalpolitik
Advokaten mødte to af Danmarks mest erfarne forskere på området til lanceringen. De har begge høje forventninger:
”Jeg håber, at centeret er med til at anerkende kriminologi som en anvendt videnskab. For mig er kriminologi en grundvidenskab. Den har ikke tidligere været så systematisk, som den bliver nu, og der har også været for lidt af den. Så det bedste ved det her er, at der bliver mere forskning i kriminalitet,” siger Flemming Balvig, professor emeritus i kriminologi og tilføjer:
”Jeg håber, som det første, at forskningen bliver forbundet meget med konkret kriminalpolitik og kriminalprævention. At den forskning, der kommer herfra, kan bruges og bliver lyttet til politisk. Og sådan set også, at kriminologer kommer til at deltage mere i den offentlige debat.”
Jørn Vestergaard, professor emeritus i strafferet og medlem af Advokatrådets strafferetsudvalg er også begejstret:
”Forskningen bliver styrket nu. Det her er virkelig noget, der kan give dansk kriminologi og nordisk kriminologi et kæmpemæssigt løft, ” siger han og uddyber:
”Det fantastiske ved, at de to fakulteter nu har fundet sammen om at udvikle et fælles center for kriminologi er jo, at de forholdsvis mange forskere, som interesserer sig for kriminalitetsbekæmpelse, strafsystemet osv. De får en samlende ’hub’. Et mødested, hvor man kan høre oplæg fra hinanden, finde nye samarbejdspartnere, blive inspireret til ny forskning, og man kan få nye perspektiver på den forskning, man er i gang med eller planlægger.”
Læs mere om CCC)