23.05.2025
Advokatrådets udvalg er på plads
Der er nu udpeget formænd for alle Advokatrådets udvalg for 2025-2027.
Foto: Lizette Kabré
Det er både en faglig anerkendelse og en personlig forpligtelse. Fagligt er det en unik mulighed for at bidrage til vores profession og sikre, at advokaters stemme forbliver stærk, uafhængig og troværdig. Personligt ser jeg det som en vigtig platform for at arbejde for større repræsentation og diversitet – både i forhold til alder, køn, baggrund og titel.
Jeg ser frem til at bringe nye perspektiver i spil og – forhåbentlig - gøre en forskel for vores fælles fremtid. Og så glæder jeg mig meget til at lære kollegerne i Advokatrådet bedre at kende og få en bedre indsigt i det kollegiale arbejde. Jeg håber at kunne bidrage med nye idéer og friske øjne, da vi også skal turde tænke fremad og ud af boksen.
Min motivation for at være en del af Advokatrådet har været, at sikre en større diversitet i rådet, da jeg tror på, at jeg vil kunne bidrage med nogle spændende synspunkter og holdninger i diskussionerne ved det runde bord. Forhåbentlig kan jeg være et frisk pust og skabe mere plads til fornyelse og inklusion.
Jeg mener, ligesom langt størstedelen af befolkningen, at den største udfordring for retssikkerheden er sagsbehandlingstiderne ved domstolene og hos myndighederne. Jeg er dog lidt allergisk over at pege på problemer uden også at pege på løsninger. Og ærligt – på det her punkt har jeg ikke en løsning. Men jeg mener, at vi bliver nødt til at tage problemet alvorligt og arbejde videre med konkrete forslag.