Spring hovednavigationen over
Tilbage

Er du og dit firma klar til at indberette tilsyns- og klientkontoerklæring?

I løbet af januar 2026 vil Advokatsamfundet udsende informationer om, hvorledes advokater, advokatinteressentskaber og advokatselskaber skal indberette klientkontoerklæringen og tilsynserklæringen for 2025.

Igen i år skal indberetningen ske i Advokatsamfundets indberetningsløsning.

Advokatsamfundet oplever hvert år, at indberetningen giver anledning til praktiske udfordringer, blandt andet som følge af, at Advokatsamfundet ikke altid ligger inde med opdaterede oplysninger fra medlemmerne.

Du skal blandt andet huske at opdatere dine personlige oplysninger, når du får ny e-mailadresse, for eksempel fordi du har fået nyt job, eller fordi du er gået på orlov.

I år er der særligt to ændringer du skal være opmærksom på. Fællesskaber af advokater (interessentskaber) skal fra i år indberette en klientkontoerklæring for interessentskabet. De enkelte interessenter skal således ikke længere indberette enslydende erklæringer. De skal fortsat indberette en personlig klientkontoerklæring.

PostNord stopper pr. 1. januar 2026 med at udbringe breve, derfor Advokatsamfundet fremadrettet - så vidt muligt - udsende informationer om for eksempel indberetningen af klientkontoerklæringen på e-mail. Hvis du ikke er sikker på, at dit advokatfirma, dit holdingselskab eller dit komplementarselskab har en kontakte-mail registreret hos Advokatsamfundet, bedes du sende den sammen med en henvisning til firmaets cvr-nummer til postkasse@advokatsamfundet.dk.

Du kan læse mere om, hvilke oplysninger du har pligt til at indberette til Advokatsamfundet her: https://www.advokatsamfundet.dk/regler-for-advokater/oplysninger-du-skal-give-til-advokatsamfundet/