Spring hovednavigationen over
Tilbage

EU-Kommissionen: Danmark skal styrke retshjælpen

Danmark får både ros og ris i EU-Kommissionens årlige Rule of Law-rapport, som blev offentliggjort den 8. juli 2025. Rapporten peger på manglerne i borgernes adgang til retshjælp og opfordrer til en styrket indsats.

Danmark er fortsat i toppen, når det drejer sig om opfattelsen af retsvæsenets uafhængighed både blandt borgere og virksomheder. Det fremgår af den seneste årlige Rule of law-rapport fra EU-kommission, som i juli er udgivet for femte år i træk, hvor den stiller skarpt på retssikkerheden i hvert EU-land. Det sker ved hjælp af input hvert år fra en lang række organisationer, heriblandt Advokatsamfundet.

Men Danmark er ikke perfekt, og fastholder man blikket mod retssystemet, er der her og nu særligt et sted, der har store mangler, og det er i retshjælpen.    

Ifølge rapporten er der kun sket begrænsede fremskridt med hensyn til at reformere det danske retshjælpssystem, idet det lovforberedende udvalg, der blev udpeget i 2020, ikke fik afsluttet sit arbejde, og et nyt udvalg har fået til opgave at fremlægge resultater senest i 2026.

Netop bedre adgang til retshjælp er et af de retssikkerhedsmæssige forbedringer, som Advokatrådet har lagt vægt på som en af bidragsyderne til rapporten.

”Begrænset fremskridt er mildt sagt. I vores optik er der ikke sket et eneste fremskridt i forhold til retshjælpen, hvilket vi har kritiseret i årevis, og det betyder jo, at adgangen til juridisk bistand er lige så begrænset, som den hele tiden har været, og det underminerer borgernes mulighed for at få prøvet deres sager,” siger  formand for Advokatrådets Internationale udvalg, Per Hemmer og uddyber:

”Adgangen til retshjælp er en grundpille i enhver retsstat. Når EU-Kommissionen peger på, at Danmark kun har gjort begrænset fremskridt på området, bør det vække politisk eftertanke. Vi har brug for et system, hvor alle borgere – uanset indkomst, uddannelse eller livssituation – har reel mulighed for juridisk bistand. Det handler ikke kun om jura, men om tillid til retssystemet og demokratiet.”

Frem- og tilbageskridt

I rapporten for 2025 er der er også ros til Danmark for indsatsen med at nedbringe ventetiderne hos domstolene ved hjælp af tilførslen af ressourcer, personale samt effektiviseringer i retsvæsenet, om end effekten endnu ikke kan mærkes, da problemet med de lange sagsbehandlingstider ikke er løst. Tværtimod er de stigende.  

”Det er jo også en af vores mærkesager, og vi er enige i, at her er der sket fremskridt – men også tilbageskridt i forhold til nogle af effektiviseringerne – men i det store billede glæder vi os til, at ventetiderne ved retterne forhåbentlig bliver kortere i en snarlig fremtid,” siger Per Hemmer.

Danmark anses fortsat for at være et af de mindst korrupte lande i verden, selvom der mangler en specifik proces til at indkredse områder med høj risiko for korruption, og så er der også et mere positivt syn på lovkvaliteten, idet lovgivningsprocessen beskrives som generelt inkluderende, og at Folketinget har fået mere tid til at behandle lovforslag.

Udover retshjælpen har Advokatsamfundet lagt vægt på flere ting, som ikke er nævnt i rapporten, herunder at der ikke må rykkes ved advokaters uafhængighed:

”Selvom det ikke er alle vores kritikpunkter, der kommer med i den officielle rapport, ved vi, at der bliver lyttet til os. Arbejdet med at bidrage til den årlige rule of law-rapport er vigtigt, og den er med til at skubbe til regeringer i hele EU, så der skridt for skridt kommer bedre løsninger til at forbedre retssikkerheden i hvert EU-land,” siger Per Hemmer.  

EU-Kommissionens anbefalinger til Danmark i 2025

Hvad angår henstillingerne i rapporten om retsstatssituationen 2024, har Danmark:

• gjort begrænsede fremskridt med hensyn til at afslutte revisionen af retshjælpssystemet under hensyntagen til europæiske standarder for retshjælp

• ikke gjort fremskridt med hensyn til at indføre regler om svingdørssituationer for ministre og om lobbyvirksomhed og sikre tilstrækkelig kontrol med indberetninger af aktiver, der indgives af personer i ledelsesfunktioner

• gjort yderligere fremskridt med at videreføre processen med at reformere loven om offentlighed i forvaltningen med henblik på at styrke retten til aktindsigt, navnlig ved at begrænse begrundelserne for afslag på anmodninger om aktindsigt, under hensyntagen til europæiske standarder for adgang til officielle dokumenter.

På baggrund heraf og under hensyntagen til udviklingen på andre områder i referenceperioden henstilles det til Danmark:

• at fremskynde bestræbelserne for at afslutte revisionen af retshjælpssystemet under hensyntagen til europæiske standarder for retshjælp

• indføre regler om svingdørssituationer for ministre og om lobbyvirksomhed og sikre tilstrækkelig kontrol med indberetninger af aktiver, der indgives af personer i ledelsesfunktioner

• fortsætte med at videreføre processen med at reformere loven om offentlighed i forvaltningen med henblik på at styrke retten til aktindsigt, navnlig ved at begrænse begrundelserne for afslag på anmodninger om aktindsigt, under hensyntagen til europæiske standarder for adgang til officielle dokumenter.

Se den samlede rapport her

Se den danske del af rapporten (på dansk) her